Thaiföld ünnepei

A Király születésnapja

December 5. jeles nap Thaiföldön is, de egészen más okból, mint Európában: ez a király születésnapja. A királyuk születésnapja thai-oknak olyan, mint nekünk augusztus huszadika. A thai-ok határtalanul szeretik a királyukat. A thai király Bhumibol Adulyadej azaz IX. Rama (született: 1927. december 5-én, az USA-beli Cambrige-ban) jelen pillanatban ő a leghosszabban trónon ülő király. Az esti programhoz tartozik az ilyenkor is természetes imádkozás és a gyertyagyújtás. A legpompásabb tűzijátékkal emlékeznek meg Őfelsége születésnapjáról, aki maga is a tiszteletére felvonult nép színe elé járul és intéz hozzá beszédet. A Ratchadamnoen sugárút és a Sanam Luang környéke csodálatos kivilágításával tiszteleg a király előtt. Az ünnepség végét pedig a világon egyedülállóan sokszínű tűzijáték zár le. Az ünnep tartozéka – errefelé is – a zsibvásár, a királyi kegytárgyakon kívül minden elképzelhető dolgot lehet kapni a földre terített pokrócokon. Szintén ezen a napon, óriási muay thai meccseket láthatnak az emberek, főleg thai kontra farang küzdelmeket. 2007-ben 80. születésnapját ünnepelték, ekkor mindenki sárgába öltözött, a sárga szín jelenti a hétfőt, ezen a napon született a király is. Néhány nagyszerű harcos, aki már részt vett a király születésnapja alkalmából rendezett meccseken: Ramon Dekkers, Dany Bill, Jomhod Kiatadisak, John Wayne Parr, Sakmongol, Rudolf Durica, Fabio Pinca, Dzabar Askerov... és még sokan mások

Makha Bucha,

illetve a Magha Puja thaiföldi ünnepet februárban, mindig teliholdkor tartják. Ezen az napon naplemente után Thaiföld buddhista templomaiban, füstölőket, gyertyákat gyújtanak és körmeneteket járnak, így adnak hálát Buddhának a tanaiért. Ez a nagyon fontos ünnep Buddha megvilágosodása utáni kilencedik hónaptól ered,amikor 1250 tanítványának tartott beszédet. Makha Bucha idején ennivalót osztanak,a fogságban tartott állatokat pedig kiengedik,a szórakozó helyek zárva tartanak és alkoholt sem árulnak, éjszaka a gyertyák fénye ragyogja be egész Thaiföldet.

Songkran,

a thai újév ünneplését április 13-tól tartják kifulladásig. A kifulladásig, szó szerint értendő mert ez az ünnep valójában egy „beteg” parti, a világ legnagyobb vízi háborúja. Songkrant szárazon megúszni szinte lehetetlen, ilyenkor elszabadul a pokol, illetve a folyadék minden formája. Víz, alkohol, hintőpor lepi el Thaiföld utcáit. és az ünneplők testét. Boldog-boldogtalan locsol, spriccel, fröcsköl.

Visakha Bucha,

Visakha Puja ünnepet májusban, telihold napján tartják. Ez az legnagyobb, legfontosabb buddhista ünnep. Ezen a hármas ünnepnapon, Buddha születéséről, megvilágosodásáról és haláláról emlékeznek meg Thaiföld szerte. Buddha vándorolt egyik helyről a másikra, hogy minél több ember számára elérhetővé tegye a  tanításait, majd szétküldte a követőit, tanítványait, hogy ők is széles körben terjesszék el a tanait. Az UNESCO 1999-ben a Visakha Bucha, Visakha Puja napot a "Világörökség Napja" -ként elismerte.

Őfelsége a Királynő születésnapját

ünneplik augusztus 12.-én. A királynő magas életkora,a királyéhoz hasonlóan egyedülálló az uralkodók körében. Ez a születésnap nagy jelentőségű, országos esemény, az ünnepségek  központja Bangkok. Az épületeket ekkor csodálatosan díszítik fel, és éjszaka  ki is világítják. Sirikit királynő születésnapja egyben az anyák napja is a buddhista országban.

Rizsvetés, szántás napja,

ez a thai gazdák életében egy nagyon fontos nap, valójában két ünnep egyben. Az ünnepet május elején tartják ez a hivatalos kezdete a rizsültetési szezonnak. A növények áldást kapnak annak érdekében, hogy gyorsan és egészségesen fejlődjenek,és bő termést hozzanak.

Rakéta fesztivál

a Boon Bang Fai, ezt az ünnepséget Thaiföldön május második hétének végén rendezik. A legnagyobb ünnepséget a Thaiföld észak keleti részén Yasothonban tartják. A monszun beköszönte előtt, a falvak lakói érdekes rakétákat lövöldöznek az ég felé, így fohászkodnak a tűz szerető  Eső Istenhez azért, hogy bőséges csapadékot  adjanak az év rizstermelésének. A rakéták látványa, hangja mellett szépségverseny, tánc, különböző bemutatók tarkítják a mulatozást. A falusiak, a szerzetesek és a tudósok is serénykednek, hogy a rakéták tökéletesen működjenek. Általában a rakéta  25 kg puskaport tartalmaz és ideális esetben 9 méter hosszú. Ez az utolsó pihenési lehetősége a thai gazdáknak mielőtt megkezdődnek a fárasztó munkák a rizsföldeken.

-

-

-

-

-

Ok Phansa és Thot Kathin

ünnepet októberben tartják,az esős időszak végén. Ilyenkor Thaiföld szerte a szerzeteseknek ruhákat, ajándéktárgyakat adnak. Az ünnep felvonulásokkal veszi kezdetét.

-

-

-

-

-

-

-

-Vegetáriánus fesztivál

szeptember végén, október elején van. Thaiföldön tartják a hús, alkohol és testiségmentes fesztivált. Az esemény kilenc napig tart, a részvevőknek önmegtartóztatást kell gyakorolniuk és sok előírást kell betartaniuk, az önsanyargatás is a részvételi feltételek közé tartozik. A parádé látványosságai közül kiemelkedik, amikor a résztvevők mindenféle éles tárggyal szúrják át az arcuk, és ettől sokszor vérezni kezdenek. Úgy hiszik, hogy ez megtisztítja a lelküket. Habár ez nagyon látványos fesztivál, de a gyengébb idegzetűeknek nem javasolt a megtekintése.

-

 

-

Long Boat Racing fesztivált

szeptemberben vagy októberben tartják többek közt a Nan folyón. Egy hagyományos thaiföldi sportesemény melyet minden évben a thai buddhista böjti időszak egyik napján szerveznek, amikor a folyók víz állása a legmagasabb. A fesztivál ott kerül megrendezésre ahol nagy folyó halad el, mint például Phisanulok tartományban, Phichit tartományban Ayutthaya tartományban, Pathum-Thani tartományban a Chao-Phraya folyón.

Loi Krathong

Thaiföld egyik legjelentősebb, és legromantikusabb ünnepe. Minden év novemberében a 12. holdhónapban az  új holdévet ünneplik ezen a csodálatos rendezvényen. Loi Krathong jelentése: víz felszínén úszó tutajok. Loi Krathong alkalmával a vizek úrnőjének mutatnak be áldozatot, engesztelésül banánfa törzséből és leveleiből készült pici csónakokat, ezeket hívják a thai emberek Krathongnak. A kis hajócskákba virágot, gyertyát, füstölőt és pénz érmét is helyeznek. A vízre engedés előtt a szerzetesekkel meg is szokták áldatni a Krathongokat. A thaiföldi emberek szerint így a víz lelke elmossa az előző évek bűneit. Ezen az ünnepen a szerelmes párok, a szokás szerint, együtt indítják útjukra a kis csónakokat a hosszan tartó szerelmi kapcsolatukért. Talán egy kicsit olyan ez az ünnep, mint nálunk a szerelmesek Valentin napja, viszont ez sokkal romantikusabb. Ilyenkor elbűvölő látványt nyújt a sok kis világító csónak csillogása, Thaiföld folyóin.

Elefánt felvonulást,

évente, november harmadik hetében tartanak. Thaiföld északkeleti részén, Surinban 100 elefántot vonultatnak fel ezen a népszerű eseményen. A behemót sztárok megmutatják az intelligenciájukat, erejüket, szelídségüket és engedelmességüket.  Sor kerül egy középkori, háborús elefántparádéra is. Népi táncosok színesítik a hatalmas állatok vonulását.

Kwai folyó hídjának hete

november végén, december elején van. Az ország nyugati részén, Kanchanaburi-ban ünneplik. A világhírű hídnál látványos, izgalmas hang- és fényjáték előadást tartanak. Megtekinthetünk régészeti és történelmi kiállításokat, mozgalmas előadásokat. Látható a II. világháborúban használt gőzmozdony is.

Wai Khru Muay Thai Ceremónia

Thaiföldön minden évben március 17-én, Muay Thai ünnepséget tartanak.  Ezen a napon minden nak muay megemlékezik Nai Khanomtom-ról, a legendás népi hősről, aki az 1700-as évek végén élt. Nai Khanomtom-ot kiválasztották, hogy megküzdjön egy burmai bajnokkal. A ringet a királyi trón előtt állították fel, majd amikor a harc elkezdődött, Nai Khanomtom támadásba lendült, ütésekkel, rúgásokkal, könyökléssel és térdeléssel földbe döngölte az ellenfelét. A burmai bíró azonban érvénytelenítette a győzelmet, mondván, hogy a thai harcos küzdelem előtti „tánca” túlságosan elvonta a burmai ellenfél figyelmét. A király ezt követően megkérdezte Nai Khanomtom-ot, hogy megküzdene-e kilenc másik burmai harcossal is, hogy bizonyítson. A harcos belement, megküzdött mind a kilenccel, egyikkel a másik után úgy, hogy nem volt a mérkőzések között szünet. Az utolsó ellenfele egy Rakhinéből származó neves mester volt. Nai Khanomtom őt is lefegyverezte a rúgásaival, és ezek után már senki sem mert kiállni ellene.  Azóta Nai Khanomtom-ról mindig megemlékeznek a Ram-Muay során.

Muay Thai napja

A thai kormány döntése értelmében, 2011 óta minden év február 6.-a, a muay thai napja. A dátuma, VIII. Somdej Phra Sanphet király nevéhez köthető (1702. február 6.-án lépett trónra), aki jeles gyakorlója és pátfogója volt a thai harcművészeteknek.

-

-

-

-

-

-

Források:

Ünnepek leírása

Rokko Gym - facebook

Comments

comments