Somrak Khamsing – sok helyen Somluck Khamsing-nak írják – 1973. Január 16-án született. De vajon ki is Ő? Néha-néha hallani a nevét mostanság is, egy-egy meccs erejéig. Legutóbbi nagy dobása 2015. Április 2-án volt. Ekkor a Rajadamnern Stadionban meccsezett Yodwanpadet Sor Junlasen ellen. Speciális szabályrendszerben ment végig a meccs. Somrak csak boksz -, míg ellenfele Muay Thai szabályrendszerben küzdhetett.
Boksz vs. Muay Thai:
A nagy Jomhod Kiatadisak ellen 3-szor is megküzdött. Az első 2012. október 4-én volt – rekord összegű fogadás halmozódott fel, 5.27 millió baht – ekkor Somrak került ki győztesként, majd december 7-én (Lumpinee Stadion születésnapi show-ján) egy visszavágó keretén belül Jomhod nyert pontozással. Nyilvánvaló volt, hogy lesz egy döntő ütközet is, amelyre sor is került, 2013. február 7-én, ahol végül pontozással nyert Somrak, ezzel véglegesen eldöntve a kettőjük közötti párbajt (végül ez az első ütköztet is megdöntötte, 6 millió baht-tal).
Szóval nézzük csak, ki is valójában Somrak?! Egy igazi élő legenda Thaiföldön. A mérlege fenomenális mind a Muay Thai mind a boksz terén. Technikai repertoárja nagyon látványos, sokszor elég közel áll a Muay Boran-hoz. A thaiok közül, ő az első bokszoló, akinek sikerült aranyat szereznie az Olimpián.
És nem csak a küzdősportok terén hagyott nyomot. Filmes világban is letette a védjegyét, több filmben is szerepelt. Az ének világában is kipróbálta magát. Jean Claude Van Damme-mal is szoros barátságot ápol. Tony Jaa filmes karrierjét is inspirálta. Egy interjú keretein belül megismerhetitek fantasztikusan színes, néhol igazságtalan életútját.
Interjú (Serge Trefeu, 2008):
Trefeu: Hello, hogy vagy?
Somrak: Jól, remek formában.
Trefeu: Hány éves vagy?
Somrak: 35.
Trefeu: Thaiföld melyik részéről származol?
Somrak: Khon Kaen-ban nőttem fel, Isaan tartományában (északkeleten).
Trefeu: Házas vagy? Van gyereked?
Somrak: Igen, van feleségem és két gyermekem, egy lány és egy fiú.
Trefeu: Voltak testvéreid, akik szintén bokszoltak?
Somrak: Igen, a bátyám, Somrot Kamsing nagyon erős volt. A harcos neve Pimalan Leksitallat volt. A sima bokszban is nagyszerű karriert csinált, 51 kg-os súlycsoportban ott volt a világ legjobbjai között. Megszerezte az Ázsia bajnoka címet és negyeddöntős volt 1996-ban az atlantai olimpián…
Trefeu: Gyerekkorodban verekedős gyerek voltál?
Somrak: Nem bunyóztam soha, csak a ringben.
Trefeu: Hány évesen kezdted el a Muay Thai-t?
Somrak: 7 éves koromban.
Trefeu: Hány évesen volt az első meccsed?
Somrak: Szintén 7 éves koromban.
Trefeu: És hogy találtál rá a Muay Thai-ra?
Somrak: Édesapám nagyon ismerte a Muay Thai-t, követtük a sport iránti szenvedélyét…
Trefeu: Melyik táborban kezdett el?
Somrak: Otthon kezdtem el gyakorolni a bátyámmal. Nem táborban.
Trefeu: Hány évesen jöttél Bangkokba és melyik táborba?
Somrak: Körülbelül 11 évesen jöttem Bangkokba. Eleinte a Sit Arane táborban voltam. Később átmentem a Jocky Gym-be, Bangseu kerületébe.
Trefeu: Sokáig voltál a Jocky-ban?
Somrak: Több, mint 6 évig voltam ott, de átjártam a másik táborba is – Sit Araneba – amely közel volt a Jocky Gym-hez.
Trefeu: Nyertél valamilyen övet a bangkoki stadionokban?
Somrak: Nem… nem volt övem Muay Thai-ban. Rengeteg meccsem volt thai boksz szabályok szerint. Abban az időben én voltam az összes stadion ranglistáján az első, 57 kg-ban. Megvertem az összes bajnokot a súlycsoportomban. De a menedzserek nem akartak címmecset szervezni nekem, mert tudták, hogy megnyertem volna. Túl erős voltam a harcosaikhoz képest. Még a felettem lévő súlycsoportban is féltek tőlem (58 kg). Ez az oka annak, hogy végül thai bokszról bokszra váltottam, ez végül több pénzt is hozott számomra…
Trefeu: Melyik évben voltál olimpiai bajnok?
Somrak: 1996-ban nyertem aranyat, 57 kg-ban, az atlantai olimpián. 4-szer szerepeltem az olimpiai játékokon a thaiföldi csapattal, 1992-ben, 1996-ban (arany), 2000 (negyeddöntős), és 2004-ben.
Trefeu: Hány meccsed volt Muay Thai szabályok szerint?
Somrak: Több, mint 300. Csupán csak egy tucat vereségem volt és egy döntetlenem.
Trefeu: És a bokszban?
Somrak: Több, mint 200, melyből 150-et nyertem.
Trefeu: Sok meccset nyertél KO-val?
Somrak: Muay Thai-ban rengeteget nyertem KO-val, minden technikát bevetettem, de a legtöbb KO-t könyökkel csináltam. Bokszban is gyakran nyertem KO-val a meccseimet az olimpián.
Trefeu: Milyen stílust képviseltél?
Somrak: Én inkább a technikások közé tartozom (fimeu).
Trefeu: Emlékszel valamelyik nagyon nehéz meccsedre?
Somrak: Nem igazán, nem volt túl sok olyan bokszoló, aki megizzasztott volna…
Trefeu: Megosztanál egyet a karriered legszebb pillanataiból?
Somrak: Muay Thai-ban, a győzelmem Chamuakpet ellen, aki 9 övet birtokolt, Ő volt messze a legjobb bokszoló az én időben. A bokszban természetesen az arany medál az atlantai olimpián. Amikor visszatértem Atlantából Thaiföldre, hihetetlen fogadtatásban volt részem. Én voltam a hazám büszkesége. A királyunk kitüntetett engem…
Trefeu: Külföldön is meccseztél?
Somrak: Muay Thai-ban csak Japánban, ellenben a világ minden részén bokszoltam.
Trefeu: Ismersz francia harcosokat?
Somrak: Van néhány francia barátom, Jean Skarbowsky, Stéphane Nikiema és Dany Bill. A Jocky Gymben együtt edzettünk.
Trefeu: Számodra ki a legjobb farang harcos?
Somrak: Szerintem a legjobb Ramon Dekkers.
Trefeu: Mára már abbahagytad a bokszot és megalapítottad a saját táborodat, mesélnél nekünk erről egy picit?
Somrak: Már 5 éve annak, hogy megnyitottam a saját táboromat, amelynek Somrak Kamshing Gym a neve. Körülbelül 30 harcosom van. Korábban Saenchai Sor Kingstar volt velem Jockyban egy kicsit, amikor még 12 éves volt és én már edzettem. Már elment. Van egy pár jó harcosom, mint pl.: Ningmonkoon, Chairak és Hero. Jelenleg nem sok külföldi jár ide edzeni, de szeretném, ha olyanná válna ez a hely, mint a Fairtex Gym. Csak egy holland és egy spanyol bajnok (Rafi világbajnok) van itt külföldiként.
Trefeu: Most a TV-nél dolgozol, mi a munkád?
Somrak: Újságíró vagyok az 5-ös TV csatornánál. A bokszolókról tudósítok, néha elmegyünk a táborokba a Tv stábbal.
Trefeu: Játszottál filmekben is?
Somrak: Igen, eddig kb. egy tucat filmben játszottam, mint pl.: Kohn San Pea (2003), Lhorn (2003), Born to Fight (2005), vagy pl. a Soi Cowboy (2008)-ban egy erős szerepem volt. De a legszebb ilyen filmes élményem, hogy játszhattam a Fearless-ben (2006), amelyben Jet Li is játszott, a hong kong-i sztárral…
Trefeu: Énekeltél is?
Somrak: Igen, csináltam egy albumot és a Pattaya Zene Fesztiválon is énekeltem.
Trefeu: Köszönöm az interjút, és további sok sikert!
Somrak: Köszönöm!
Érdekesség: Az 1996-os Olimpián Serafim Todorov ellen nyerte meg az aranyérmet. Todorov volt az utolsó bokszoló, aki megverte Floyd Mayweathert, méghozzá ugyanezen az Olimpián, a negyeddöntőben. Akár ők ketten is meccsezhettek volna a döntőben. Serafim Todorov interjúját erről az időszakról IDE KATTINTAVA olvashatjátok.
Mérlege: összes: 500
Muay Thai: összes: 300, győzelem: 289, vereség: 10, döntetlen: 1
Boksz: összes: 200, győzelem: 150, vereség: 50
Eredmények:
- Atlantai Olimpia – boksz, aranyérem, 57 kg (1996)
- Ázsiai játékok – boksz, aranyérem, (1994,1998)
- SEA játékok – aranyérem (1995)
Amiért nem kaphatott Muay Thai bajnoki címeket: